Jak napisać opowiadanie twórcze?
Jak napisać opowiadanie twórcze?

Opowiadanie

Opowiadanie twórcze: rodzaj tekstu ukazującego wydarzenia, które rozwijają się w czasie i tworzą ciąg przyczynowo skutkowy. Opisana historia ma swój początek, rozwiniecie wraz z momentem kulminacyjnym oraz zakończenie.

W opowiadaniu zawarte są ELEMENTY TWÓRCZE

ü  Czas wydarzeń

ü  Miejsce akcji

ü  Opisy bohaterów, krajobrazu, przeżyć, przedmiotów

ü  Elementy charakterystyki postaci

ü  Dialogi i monologi

ü  Zwrot akcji

ü  Punkt kulminacyjny

ü  Puenta

ü  Retrospekcja

 

Opowiadanie zawiera elementy charakterystyki i opisu

Budowa opowiadania

WSTĘP: We wstępie należy umieścić informacje o czasie i miejscu akcji, przedstawić bohaterów oraz wprowadzić czytelnika w okoliczności zdarzeń. Jest to miejsce w którym następuje zawiązanie akcji.

ROZWINIĘCIE: Przedstawiamy wydarzenia, które stanowią temat naszego opowiadania. Wydarzenia muszą być ukazane w sposób chronologiczny i zachowywać związek przyczynowo - skutkowy, czyli łączyć się ze sobą. Kiedy chcemy wprowadzić wydarzenie z przeszłości, stosujemy retrospekcję.

ZAKOŃCZENIE: W tym miejscu następuje rozwiązanie akcji, podsumowujemy opisane wydarzenia i przedstawiamy czytelnikom ich finał, umieszczamy własne przemyślenia i refleksje.

Narracja

W opowiadaniu możemy stosować dwa typy narracji:

  • Narrację pierwszoosobową ( Poszedłem, zobaczyłem, pojechałem)
  • Narrację trzecioosobową ( Bohater poszedł, zobaczył, pojechał)

Czas

Pisząc opowiadanie, decydujemy się na użycie jednego czasu: przeszłego lub teraźniejszego. Nie należy mieszać tych dwóch czasów (chyba, że stosując czas teraźniejszy, wykorzystujemy retrospekcję i przywołujemy wydarzenia z przeszłości).

Dialogi

Wprowadzając dialogi, musimy pamiętać o odpowiedniej interpunkcji. Każdą wypowiedź bohatera zapisujemy od nowego akapitu i od myślnika.

 Wszystkie informacje zawarte we wpisie, możliwe do pobrania ZA DARMO:

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl