Wiliam Szekspir, Makbet: Streszczenie i opracowanie lektury
Wiliam Szekspir, Makbet: Streszczenie i opracowanie lektury

Streszczenie i opracowanie lektury: Wiliam Szekspir Makbet

Opracowanie

Epoka literacka: Renesans

Gatunek: Dramat szekspirowski, tragedia

Geneza: Utwór nawiązuje do średniowiecznych kronik opisujących panowanie króla szkockiego – Makbeta.

Tematyka dzieła: Tematem dramatu jest zbrodnia i jej wpływ na ludzką psychikę, pojawia się również motyw przepowiedni oraz jej wpływ na wydarzenia dramatu.

Bohaterowie dramatu: Makbet, Lady Makbet, Dunkan, Malkolm, Donalbein, Banko, Fleance, Makduf, Lady Makduf, Wiedźmy, Hekate

Czas akcji: Średniowiecze około XI wieku.

Miejsca akcji: Wrzosowiska, Szkocja, Anglia

Streszczenie

Akt I:Wrzosowisko, trzy Wiedźmy czekają na powracających z wojny Makbeta i Banko. Bohaterowie walczyli po stronie Szkocji w bitwie z Norwegią. Mężczyźni dostrzegają Wiedźmy i słyszą z ich ust dziwną przepowiednię: Czarownice nazywają Makbeta tanem Glamis, Kawdoru i przyszłym królem Szkocji. Banko zaś słyszy z ich ust, iż będzie większym od Makbeta, szczęśliwszym i nie będąc królem płodzić królów będzie. Po przybyciu do obozu królewskiego Makbet dowiaduje się, iż sprawdziła się pierwsza część przepowiedni i w zamian za jego odwagę, król Dunkan postanowił nagrodzić go tytułem tana Kawdoru. Mężczyzna pisze list do żony w którym dzieli się tą radosną nowiną. W umyśle Makbeta i Lady Makbet zaczynają pojawiać się myśli o przejęciu władzy. Lady Makbet zaczyna snuć plan zabicia króla. Makbet wraca do zamku, czeka na niego żona, która manipuluje nim i nakłania go do morderstwa. Król Dunkan zmierza do zamku Makbeta. Bohaterowie przyjmują ten fakt jako niepowtarzalną okazję do królobójstwa i przejęcia władzy w kraju.

Akt II: Makbetem targają wątpliwości, majaczy a w swych wizjach dostrzega zakrwawiony sztylet. Dzieli się swymi obawami z żoną, Lady Makbet nie zamierza jednak porzucać planu i namawia męża by nie tracił odwagi i sięgnął po władzę, która mu się należy. Bohater zabija władcę a jego żona podrzuca zakrwawiony sztylet śpiącym strażnikom. Gdy zbrodnia wychodzi na jaw Makbet pozoruje atak szaleństwa i zabija niewinnych strażników, pod pretekstem zemsty za zbrodnię, którą popełnili. Synowie władcy: Malkolm i Donalbein podejrzewają spisek i uciekają z kraju. Lord Makduf również ma wątpliwości i podejrzewa, iż za zabójstwem władcy kryje się zdrada. Makbet zostaje ogłoszony nowym królem Szkocji, tym samym spełnia się druga część przepowiedni.

Akt III: Makbet jako władca za wszelką cenę pragnie ukryć sposób w jaki zdobył władzę. Zagrożeniem staje się jego przyjaciel, który słyszał wypowiedzianą przez Wiedźmy przepowiednię. Banko podejrzewa Makbeta o zbrodnię i zdobycie tronu poprzez zabójstwo króla. Nowy władca wynajmuje płatnych morderców i wydaje wyrok na towarzysza. Banko ginie, jego synowi cudem udaje się uciec z rąk oprawców. Makbet wydaje ucztę na której ukazuje mu się duch zmarłego niedawno przyjaciela. Bohater jest przerażony, traci kontrolę i zaczyna opowiadać o ciążących na nim grzechach. Powstrzymuje do Lady Makbet, która wzywa go do zachowania zimnej krwi. Makbet postanawia udać się do Wiedźm i prosić o kolejną przepowiednię. Bogini Hekate nakazuje Czarownicom namieszać bohaterowi w głowie i skłonić go do popełnienia kolejnych zbrodni.

Akt IV: Wiedźmy kolejny raz wróżą Makbetowi. Przepowiadają mu, iż nie zabije go żaden człowiek zrodzony z kobiety a jego władza będzie trwała, dopóki Las Birnamski nie podejdzie pod mury zamku. Władca się uspokaja, Wiedźmy ostrzegają go jednak przed Lordem Makdufem. Makbet postanawia nasłać morderców na wroga, bandyci nie zastają jednak lorda w zamku i zabijają jego niewinną żonę i dzieci. Makduf przebywa tymczasem w Anglii, gdzie wraz z prawowitym następcą tronu – synem Dunkana – Malkolmem, organizują jego powrót do kraju i planują odzyskanie tronu. Wspiera ich armia angielska, dowodzona przez Siwarda.

Akt V: Lady Makbet dręczą wyrzuty sumienia, błąka się nocą po zamku, widzi duchy zamordowanych osób, usiłuje zmyć krew z rąk. Kobieta przejawia oznaki szaleństwa, ani medyk ani służba nie są w stanie jej pomóc. Pod mury zamku nadciąga armia zwolenników Malkolma. Makbeta zaczynają opuszczać dawni sojusznicy, on jednak pozostaje nieugięty, jest przekonany o zwycięstwie, pamięta bowiem przepowiednię Czarownic. Lady Makbet popełnia samobójstwo, bohater przyjmuje ten fakt z obojętnością. Nie pamięta już łączącego ich uczucia. Ukrywająca się w lesie armia, przygotowuje kamuflaż z gałęzi, by zmylić tyrana i nie ujawnić swej liczebności. Gdy dokonują szturmu na zamek wygląda to, jakby las Birnamski podszedł pod jego mury. Spełnia się zatem pierwsza część przepowiedni. Rozpoczyna się bitwa, siły królewskiego syna są przeważające. Makbet podczas bitwy zabija dowódcę wojsk angielskich – Siwarda. Pomimo tego większość pozostałych przy uzurpatorze wojsk przechodzi na stronę prawowitego władcy. W ogniu bitwy, Makbeta dopada Makduf, pragnący pomścić swą żonę i dzieci. Mężczyzna zabija Makbeta i natyka jego głowę na włócznię. Spełnia się druga część przepowiedni. Makduf urodził się poprzez cesarskie cięcie, nie został zatem zrodzony z kobiety i mógł zabić Makbeta. Upada tyrania uzurpatora, nowym królem Szkocji zostaje prawowity następca tronu – Malkolm.

 

Motywy literackie obecne w utworze: zbrodnia, władca despotyczny, wina i kara, fatum, przeznaczenie, obłęd, wpływ zbrodni na psychikę bohatera

Lady Makbet jako famme fatale: Lady Makbet, na początku dramatu, jawi się jako ambitna, wyrachowana i zimna kobieta. Za wszelką cenę chce umożliwić Makbetowi zdobycie władzy. Obmyśla okrutny plan, skazując na śmierć, goszczącego w jej domu króla oraz niewinnych strażników. Tłumi opory męża, podsyca w nim nienawiść i skutecznie manipuluje nim, prowadząc do kolejnych zbrodni. Jest silniejsza od męża, nie waha się osiągnąć wyznaczonego celu, nie liczy się z konsekwencjami. Gdy zbrodnie zataczają coraz szerszy krąg, kobietę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Popada w obłęd, próbuje zmyć krew z rąk, ukazują jej się duchy zmarłych osób, popada w obłę

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl